Documentaires


THE BEAT II (2013)

2013 CANADIAN SCREEN AWARDS
  • Nominee, Best Documentary Series

FAMINE AND SHIPWRECK (2011)

2011, 26th GEMINI AWARDS
  • Nominee, Best Writing in a Documentary Program

NAICA II: RETURN TO THE CRYSTAL CAVE (2010)

2014 CANADIAN SCREEN AWARDS
  • Nominee, Best International Drama
  • Nominee, Best Achievement in Make-Up
  • Nominee, Best Sound in a Dramatic Program
  • Nominee, Best Original Music Score
  • Nominee, Best Costume Design for a Series
2013 PRIME TIME EMMY AWARDS
  • Winner: Outstanding Music Composition for a Miniseries, Movie or a Special (Original Dramatic Score)
  • Nominee, Outstanding Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special

ANTHRAX WAR (2009)

2009 PRIX EUROPA
  • Nominee, TV Current Affairs
2009 INTERNATIONAL DOCUMENTARY FESTIVAL AMSTERDAM
  • Official Selection, Reflecting Images: Panorama Section

PARIS 1919 (2009)

2009 BANFF ROCKIE AWARDS
  • Winner, Best History & Biography Program

MARS RISING (2007)

2008, 23th GEMINI AWARDS
  • Nominee, Best Direction in a Documentary Program
  • Nominee, Best Writing in a Documentary Program or Series

CHINA’S SEXUAL REVOLUTION (2007)

WRITERS GUILD OF CANADA
  • Nominee, Canadian Screenwriting Awards

THE GREAT WAR (2007)

2008 PRIX GÉMEAUX
  • Nominee, Canadian Screenwriting Awards
  • Nominee, Best Research in a Documentary, Public Affairs, Investigation or Biographies Program or Series
  • Nominee, Best Direction in a Documentary, Public Affairs, Investigation or Biographies Series
2007, 22nd GEMINI AWARDS
  • Nominee, Best History Documentary Program
  • Nominee, Best Original Music Score for a Documentary Program or Series

THE GREAT WAR EXPERIENCE (2007)

2007, 60th YORKTON SHORT FILM AND VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Founders’ Award
  • Nominee, Best Documentary: History

LOVESICK (2006)

2007, 22nd GEMINI AWARDS
  • Winner, Best Performing Arts Program or Series
  • Nominee, Best Direction in a Performing Arts Program or Series
  • Nominee, Best Original Music Score for a Documentary Program or Series

LA CLASSE DE MADAME LISE (2006)

2006, LA SOIRÉE DES JUTRA
  • Winner, Best Documentary
2006, RENDEZ-VOUS DU CINÉMA QUÉBÉCOIS
  • Nominated, Tolerance Award

BIG SUGAR (2005)

2006, 59th YORKTON SHORT FILM AND VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Best Documentary: History
  • Winner, Best Direction: Non-fiction
  • Winner, Best Research
  • Winner, Best Script: Non-fiction
2006, 21st GEMINI AWARDS
  • Nominee, Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program
2005, 53rd COLUMBUS INTERNATIONAL FILM & VIDEO FESTIVAL
  • Chris Award, The Humanities / History: local, national or world
2005, PRIX GÉMEAUX
  • Winner, Best Documentary Series
  • Winner, Best Research in a Documentary, Public Affairs, Investigation or Biographies Program or Series
  • Nominated, Best Direction in a Documentary, Public Affairs, Investigation or Biographies Series
  • Nominated, Best Photography in a Documentary, Public Affairs, Investigation or Biographies Program or Series

WEBDREAMS I (2005)

2006, 21st GEMINI AWARDS
  • Nominee, Best Direction in a Documentary Series

IN SEARCH OF SLEEP (2004)

2005, 53rd COLUMBUS INTERNATIONAL FILM & VIDEO FESTIVAL
  • Honorable Mention, Physical Health: Narrative or fictional docu-drama concerning physical health or medicine topics
2004, 57th YORKTON SHORT FILM AND VIDEO FESTIVAL
  • Nominated, Golden Sheaf Awards, "Point of View"

CIRQUE DU SOLEIL: FIRE WITHIN (2003)

2003, 55th ANNUAL EMMY AWARDS
  • Winner, Outstanding Nonfiction Program (Alternative)
2003, 56th YORKTON SHORT FILM AND VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Golden Sheaf Awards for Best Documentary Series
2003, 18th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best History Documentary Program
  • Nominated, Best Sound in a Documentary Program or Series
  • Nominated, Best Original Music Score for a Documentary Program or Series

CHIEFS (2003)

2003, 18th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best History Documentary Program
  • Nominated, Best Sound in a Documentary Program or Series
  • Nominated, Best Original Music Score for a Documentary Program or Series

KOREA: THE UNFINISHED WAR (2003)

2004, 57th YORKTON SHORT FILM AND VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Golden Sheaf Awards, Best Documentary History
2004, 19th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Original Music Score for a Documentary Program or Series

MARCHÉ JEAN-TALON (2003)

2004, PRIX GÉMEAUX
  • Winner, Best Documentary Series
  • Winner, Multicultural Award

THE ORIGINS OF AIDS (2003)

2005, CASTELLANAGROTTE FESTIVAL
  • Winner, Best Documentary: Science
2005, DESCARTES PRIZE FOR SCIENCE COMMUNICATION
  • Nominee
2005, 20th GEMINI AWARDS
  • Winner, Best Science, Technology, Nature, Environment or Adventure Documentary Program
  • Nominated, Best Writing in a Documentary Program or Series
2004, BANFF TELEVISION FESTIVAL
  • Winner, Rockie Award, Best Popular Science and Natural History Program
2004, CHICAGO INTERNATIONAL TELEVISION AWARDS (HUGOS)
  • Winner, Silver Hugo, Documentary: Science/Nature
2004, PRIX EUROPA
  • Winner, Best Direction
2004, HOT DOCS
  • Winner, Best Documentary: Television: Current Affairs
2004, IDFA – INTERNATIONAL DOCUMENTARY FESTIVAL AMSTERDAMA
  • Nominated, Best Documentary
2004, INTERNATIONAL EMMY AWARDS
  • Nominated, Best Documentary
2004, PRIX GÉMEAUX
  • Winner, Best Research: Documentary, Public Affaires, Report, Biography
  • Nominated, Best Documentary: Nature and Sciences

ÉCOLE DE DANSE (2002)

2003, PRIX GÉMEAUX
  • Nominated, Best Documentary Series
  • Nominated, Best Direction: Documentary, Social Issues, Biography – Series
  • Nominated, Best Editing : Documentary, Social Issues, Report, Biography – Series

TO KILL OR TO CURE (2002)

2003, 56th Yorkton Short Film and Video Festival
  • Nominated, Best Social Documentary

TED ALLAN – MINSTREL BOY OF THE 20TH CENTURY (2001)

2002, 17th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Biography Documentary Program
2002, THE CHRIS AWARDS
  • Winner, Social Issues

FIRE AND ICE: THE ROCKET RICHARD RIOT (2000)

2000, 15th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Original Music Score, Documentary Program or Series
2000 THE NEW YORK FESTIVAL
  • Finalist
2000 YORKTON SHORT FILM AND VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Golden Sheaf Award for Best Documentary History
  • Winner, Golden Sheaf Award for Best Sound
  • Nominated, Best Script
2000 48th COLUMBUS INTERNATIONAL FILM & VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Bronze Plaque

AFTER DARWIN (1999)

2000, 15th GEMINI AWARDS
  • Winner, Best Science, Technology, Nature, Environment or Adventure Documentary Program

POLAR BEAR SAFARI (1999)

2000 COLUMBUS INTERNATIONAL FILM & VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Bronze Plaque

ROAD STORIES FOR THE FLESH EATING FUTURE (1999)

2000, 15th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Direction in a Documentary Program
  • Nominated, Best Sound in a Information/Documentary Program or Series
2000 HOT DOCS
  • Nominated, Best Cultural Documentary
  • Nominated, Best Cinematography
2000 YORKTON SHORT FILM AND VIDEO FESTIVAL
  • Nominated, Best Sound
2000 TÉLÉSCIENCE FESTIVAL
  • Winner, “Prix Développement économique » – Best Independent Production
2000 WORLDFEST
  • Winner, Bronze Award - Experimental Film And Video Live Action

THE WAR OF 1812 (1999)

1999, 14th GEMINI AWARDS
  • Winner, Best Sound in an Information/Documentary Program or Series
1999 PRIX GÉMEAUX
  • Nominated, Best Documentary Series
1999 HOT DOCS
  • Winner, Best Cinematography Nominated Best Independent Documentary Series
  • Nominated, Best Independent Documentary Series

CASTRO'S GOLD (1998)

1999 HOT DOCS
  • Nominated, Best Social Issues Documentary

THE LADIES OF THE 9TH (1998)

1998 TÉLÉFILM CANADA
  • Winner, Prix AQCC – Best Documentary, short feature
1999 HOT DOCS
  • Nominated, Best Cultural Documentary (French)
1999 PRIX GÉMEAUX
  • Nominated, Best Research: Information or Documentary Program or Series

VIKING SAGA (1998)

2000, 15th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best History/Biography Documentary Program

MERCHANDISING MURDER  (1995)

1995 NEW YORK FESTIVAL
  • Winner, International TV Programming Award For A&E Investigative Reports

AMERICAS 500 (1992)

1993 PRIX GÉMEAUX
  • Winner, Best Documentary Series
  • Winner, Best Graphic Art
  • Nominated, Best Direction: Information or Documentary Program or Series
  • Nominated, Best Research: Information or Documentary Program or Series
  • Nominated, Best Direction of Photography (video)

THE VALOUR AND THE HORROR (1991)

1993, 7th GEMINI AWARDS
  • Best Direction in an Information or Documentary Program or Series
  • Best Documentary Series
  • Best Writing in an Information/Documentary Program or Series
1993 PRIX GÉMEAUX
  • Best Direction in an Information or Documentary Program or Series
  • Best Documentary Series

NORTH TO NOWHERE (1989)

1988, 3rd GEMINI AWARDS
  • Best Photography in an Information/Documentary Program or Series
  • Best Picture Editing in an Information/Documentary Program or Series
  • Best Sound in an Information/Documentary Program or Series
  • Nominated Best Direction in an Information or Documentary Program or Series
  • Nominated Best Documentary Program

Fiction


WORLD WITHOUT END (2012)

2014 CANADIAN SCREEN AWARDS
  • Nominated, Best Achievement in Make-Up in a Program or Series
  • Nominated, Best Sound in a Dramatic Program or Series
  • Nominated, Best International Drama
2013 PRIMETIME EMMY AWARDS
  • Winner, Outstanding Music Composition for a Miniseries, Movie or a Special (Original Dramatic Score)
  • Nominated, Outstanding Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
2013 SATURN AWARDS
  • Nominated, Best Presentation on Television
  • Nominated, Best Actress on Television
2013 BAVARIAN TV AWARDS
  • Winner, Producing
2013 DGC CRAFT AWARDS
  • Nominated, Picture Editing - Television Movie/Mini-Series
  • Nominated, Sound Editing - Television Movie/Mini-Series
2013 GOLDEN REEL AWARDS
  • Nominated, Best Sound Editing - Short Form Dialogue and ADR in Television

18 TO LIFE II (2011)

2011, 26th GEMINI AWARDS
  • Nominee, Best Writing in a Documentary Program
  • Nominee, Best Photography in a Comedy Program or Series
  • Nominee (2 episodes), Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
  • Nominee, Best Sound in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
  • Nominee, Best Ensemble Performance in a Comedy Program or Series
  • Nominee, Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role
  • Nominee, Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role

18 TO LIFE I (2010)

2010, 25th GEMINI AWARDS
  • Nominee, Best Ensemble Performance in a Comedy Program or Series
  • Nominee, Best Photography in a Comedy Program or Series
  • Nominated for 2 episodes, Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series

RACE TO MARS (2007)

2008, 23rd GEMINI AWARDS
  • Nominee, Best Sound in an Information/Documentary Program or Series
  • Winner, Best Cross-Platform Project
2007, VISUAL EFFECTS SOCIETY AWARDS
  • Nominee, Outstanding Visual Effects in a Broadcast Miniseries, Movie or Special
2007, CFTPA INDIE AWARDS
  • Nominee, Best Prime Time Drama Series

ST. URBAIN’S HORSEMAN (2007)

2008, 23rd GEMINI AWARDS
  • Nominee, Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series
  • Nominee, Best Original Music Score for a Dramatic Program, Mini-Series or TV Movie
  • Nominee, Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series
  • Nominee, Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series
2007, CFTPA INDIE AWARDS
  • Nominee, Best Mini-Series

STEEL TOES (2006)

2007, THE PALM BEACH JEWISH FILM FESTIVAL
  • Winner, Best Feature (tie)
2007, NORTHEASTERN PENNSYLVANIA JEWISH FILM FESTIVAL
  • Winner, Social Justice Award
2007, MOONDANCE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
  • Winner, Moondance Columbine Award
2007, METHODFEST
  • Official Selection
  • Winner, Daily News Best Screenplay Award
2007, ASHLAND INDEPENDENT FILM FESTIVAL
  • Official Selection
  • Nominee, Best Acting Ensemble
  • Nominee, Best Cinematography
  • Nominee, Best Feature
2007, TENERIFE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL, TEIDE AWARD
  • Nominee, Best Film
  • Nominee, Best Actor in a Lead Role
  • Nominee, Best Actor in a Supporting Role
2007, JEWISH FILM FESTIVAL, DETROIT
  • Gottlieb Prize Winner, Best New Film
2007, BEVERLY HILLS FILM FESTIVAL
  • Official Selection
  • Winner, Best Feature Film 2007
2007, USA FILM FESTIVAL
  • Official Selection
2007, WORLD FEST HOUSTON FILM FESTIVAL
  • Official Selection
  • Special Jury Remi, "Independent Drama"
2006, WHISTLER FILM FESTIVAL
  • Winner, Borsos Best Actor Award (Andrew Walker)
  • Nomination, Borsos Competition for Best New Canadian Feature Film
2006, RENDEZ-VOUS DU CINÉMA QUÉBÉCOIS
  • Winner, Dworkin Tolerance Award
  • Nominated, “Coup de Coeur” Award
  • Nominated, Award for Best First Screenplay

HUNT FOR JUSTICE: THE LOUISE ARBOUR STORY (2005)

2007, TENERIFE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL, TEIDE AWARD
  • Nominee, Best Film
  • Nominee, Best Actor in a Lead Role
  • Nominee, Best Actress in a Lead Role
  • Nominee, Best Actor in a Supporting Role
2006, 21st GEMINI AWARDS
  • Winner, Best TV Movie
  • Nominated, Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series
  • Nominated, Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
  • Nominated, Best Sound in a Dramatic Program
2006 54TH COLUMBUS INTERNATIONAL FILM & VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Chris Award
2006, FIPA - Festival international de programmes audio-visuels, Biarritz
  • Winner, Gold Prize for Best Actress
  • Nominated, Best Fiction
2005, ORINDA FILM FESTIVAL
  • Winner, Audience Award – Overall Favorite
  • Winner, Audience Award – Favorite Feature

15/LOVE II (2005)

2006, 21st GEMINI AWARDS
  • Winner, Best Direction in a Children’s or Youth Program or Series
  • Nominated, Best Children’s or Youth Fiction Program or Series
  • Nominated, Best Performance in a Children’s or Youth Program or Series

TRIPPING WIRE (2005)

2007, TENERIFE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL, TEIDE AWARD
  • Nominee, Best Film
  • Nominee, Best Actor in a Lead Role
  • Nominee, Best Actress in a Lead Role
  • Nominee, Best Actor in a Supporting Role
  • Nominee, Best Actress in a Supporting Role
  • Nominee, Best Director
2006 54th COLUMBUS INTERNATIONAL FILM & VIDEO FESTIVAL
  • Winner, Bronze Plaque
2006, Chicago International Television Awards (Hugo Awards)
  • Winner, Gold Plaque, Feature Length Telefilm - Drama
2005, 20th GEMINI AWARDS
  • Winner, Best TV Movie
  • Nominated, Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series
  • Nominated, Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series

FUNGUS THE BOGEYMAN (2004)

2005 PACT Indie Awards 2005
  • Winner, Best Children’s
2005 British Academy Children's Film and Television Awards
  • Nominated, Best Drama
  • Nominated, Best Writer – Adapted
2005, 20th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Children’s or Youth Fiction Program or Series
  • Nominated, Best Sound in a Comedy, Variety, or Performing Arts Program or Series
  • Nominated, Best Original Music Score for a Dramatic Series

THE LOST SEASON (2004)

2005 PRIX GÉMEAUX
  • Nominated, Best Animated Program or Series

BLISS III (2004)

2004, 19th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Dramatic Series
  • Nominated, Best Sound in a Dramatic Series
  • Nominated, Best Production Design or Art Direction in a Dramatic Program or Series

THE BLUE BUTTERFLY (2004)

2005, PRIX JUTRA
  • Winner, Best Cinematography
  • Nominated, Most Illustrious Showing Outside Quebec
2005, YOUNG ARTIST AWARDS
  • Nominated, Best International Feature Film
  • Nominated, Best Performance in an International Feature Film (Leading Young Performance)
2004, DIRECTORS GUILD CANADA AWARDS
  • Nominated, Outstanding Team Achievement in a Family Feature Film
  • Nominated, Outstanding Achievement In Direction – Feature Film
2004, GIFFONI FILM FESTIVAL
  • 3rd place, “Free to Fly” (children 9-12)
2004, international film festival for children and young audience schlingel
  • Winner, “European Children Film Prize“
2004, INTERNATIONAL WOMEN’S FILM FESTIVAL
  • Silver Plaque, 1st place – “Teen-Age Audience“
2004, SpudFest Film and Music Festival
  • Winner, “Spud Film Institute and B. W. X. T.  Award for Outstanding Technical Achievement“
  • Winner, “Spud Film Institute Award for Outstanding Cinematography“

15/LOVE I (2003)

2005 DiRECTORS GUILD OF CANADA AWARDS
  • Nominated, Outstanding Team Achievement in a Television Series - Comedy
2005, 20th GEMINI AWARDS
  • Winner, Best Writing in a Children’s or Youth Program of Series
  • Nominated, Best Children’s or Youth Fiction Program or Series
  • Nominated, Best Performance in a Children’s or Youth Program or Series

AGENT OF INFLUENCE (2003)

2003, 16th RENCONTRES INTERNATIONALES DE TÉLÉVISION DE REIMS
  • Winner, Best script
2003 CHICAGO INTERNATIONAL TELEVISION AWARDS (HUGOS)
  • Winner, Certificate of Merit
2003 FIPA - Festival international de programmes audio-visuels, Biarritz
  • Nominated in Fiction Category
2003, 18th GEMINI AWARDS
  • Winner, Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series
  • Nominated, Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series
  • Nominated, Best Writing in a Dramatic Program of Mini-Series
  • Nominated, Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series
  • Nominated, Best Production Design or Art Direction in a Dramatic Program of Series
  • Nominated, Best Original Music Score for a Program or Mini-Series

BLISS II (2003)

2003 56th Yorkton Short Film and Video Festival
  • Winner, Golden Sheaf Award for Best Female Performance
  • Winner, Golden Sheaf Award for Best Videography
  • Nominated for Best Dramatic Film
  • Nominated for Best Direction
  • Nominated for Best Art Direction
2003, 18th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Direction in a Dramatic Series
  • Nominated, Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series

BLISS I (2002)

2002, 17th GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Direction in a Dramatic Series
  • Nominated for Best Production Design or Art Direction in a Dramatic Program or series

TWO THOUSAND AND NONE (2000)

  • Honoured at the Taormina International Film Festival In Sicily

WORST WITCH (1998)

2000, 15th GEMINI AWARDS
  • Nominated Best Children's or Youth Program or Series

TALE OF TEEKA (1998)

1998 BANFF TELEVISION FESTIVAL
  • Winner, Banff Rockie Award for Best Children's Program
1999 42ND SAN FRANCISCO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
  • Winner, Golden Spire Award 1998
1998 PRIX GÉMEAUX (L'HISTOIRE DE L'OIE)
  • Winner, Best Dramatic Program
  • Winner, Best Direction, Dramatic Program
  • Winner, Best Achievement in Make-Up
  • Nominated, Best Writing in a Dramatic Program or Series
  • Nominated, Best Direction of Photography
  • Nominated, Best Editing
  • Nominated, Best Sound
  • Nominated, Best Decors
  • Nominated, Best Original Music Score
1998 GEMINI AWARDS
  • Nominated, Best Short Drama
  • Nominated, Best Picture Editing
  • Nominated, Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series
  • Nominated, Best Overall Sound in a Dramatic Program or Series
CHICAGO INTERNATIONAL TELEVISION COMPETITION
  • Nominated Best Individual Television Children's Program

THE HANGING GARDEN (1997)

1997 TORONTO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
  • Winner, Most Popular Film - Air Canada People's Choice Award
1997, 11th GENIE AWARDS
  • Winner, Claude-Jutra Award for Direction of a First Feature Film
  • Winner, Best Original Screenplay
  • Winner, Best Performance by an Actor in a Supporting Role
  • Winner, Best Performance by an Actress in a Supporting Role
  • Nominated Achievement in Art Direction/Production Design
  • Nominated Achievement in Cinematography
  • Nominated Achievement in Costume Design
  • Nominated Achievement in Direction
  • Nominated Achievement in Editing
  • Nominated Achievement in Overall Sound
  • Nominated Best Motion Picture
  • Nominated Performance by an Actress in a Supporting Role
  • Nominated Performance by an Actress in a Supporting Role

LILIES (1996)

1996, 10th GENIE AWARDS
  • Winner, Best Motion Picture
  • Winner, Achievement in Art Direction/Production Design
  • Winner, Achievement in Costume Design
  • Winner, Achievement in Overall Sound
  • Nominated Achievement in Cinematography
  • Nominated Achievement in Direction
  • Nominated Achievement in Editing
  • Nominated Achievement in Music/Original Score
  • Nominated Achievement in Sound Editing
  • Nominated Adapted Screenplay
  • Nominated Performance by an Actor in a Leading Role
  • Nominated Performance by an Actor in a Supporting Role